مقالات آموزشی

دسته بندی انواع زعفران

دسته بندی انواع زعفران

دسته بندی انواع زعفران

دسته بندی انواع زعفران : انواع زعفران موجود در بازار از دو جنبه مورد ارزیابی قرار گرفته و تقسیم بندی می شود .
یکی از جنبه کمی که زعفران را از لحاظ کمیت و مقدار مورد بررسی قرار می دهد . به طوریکه انواع زعفران در بسته بندی های گرمی یا مثقالی به فروش می رسد. و جنبه دیگر از لحاظ شکل و کیفیت زعفران موجود در بسته بندی می باشد.

از لحاظ کیفی و فرم زعفران خشک، این محصول به چند نوع تقسیم می شود که انواع زعفران شامل : زعفران دسته یا دختر پیچ ، زعفران سر گل ، زعفران نگین ، زعفران سوپر نگین و زعفران پوشال است.

خرید زعفران از کشاورز به صورت عمده با کیفیت بالا و به قیمت مناسب توسط ایجان زعفران انجام می شود. برای فروش زعفران خود اگر کشاورز هستید اینجا را کلیک کنید.

تقسیم بندی انواع زعفران وابسته به میزان موجود بودن قسمت سفید رنگ در میان ریشه های قرمز است.
شرکت تولید کننده زعفران ایجان با 30 سال سابقه در خرید و فروش و تولید زعفران انواع زعفران ایرانی را در بالاتربن کیفیت و مناسب ترین قیمت ارائه می کند.

برای مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت روز زعفران با تیم زعفران ایجان در تماس باشید
۰۹۱۲۲۳۸۶۱۷۱

فهرست مطالب

زعفران از لحاظ گیاه شناسی
تشخیص انواع زعفران با کیفیت
انواع زعفران

o زعفران نگین
o زعفران سرگل
o زعفران پوشال
o زعفران دسته یا دختر پیچ یا رشته کامل
o ریشه یا خامه زعفران

زعفران از لحاظ گیاه شناسی

دسته بندی انواع زعفران

زعفران گیاهی است از خانواده زنبقیان که نام علمی آن Crocus sativus است.
زعفران یک گیاه علفی و چند ساله است.
گل زعفران به رنگ بنفش بوده و دارای تخمدانی است که از آن خامه باریکی خارج شده و به یک قسمت قرمز رنگ که خود در انتها به سه قسمت تقسیم می شود می رسد. سه شاخه به طولهای ۲.۵ الی ۳ سانتی متر است و در انتها حالت شیپوری به خود می گیرد.
کلاله همان قسمت قرمز رنگ زعفران و خامه نیز همان قسمت زرد رنگ یا سفید رنگ زعفران است که طولی در حدود ۵ سانتی متر دارد. این دو قسمت در مجموع هنگام خشک شدن همان زعفران تجاری هستند.
زعفران گیاهی است که تنها از طریق پیاز تکثیر می شود. در فصل تابستان این پیازها حالت خوابیده داشته و د ر استراحت به سر می برند. در انتهای تابستان شروع به فعالیت وگلدهی می کنند.
زعفران که به عنوان گران ترین ادویه جهان شناخته می شود حاصل جمع آوری کلاله های سرخ رنگ این گیاه و خشک کردن آن است.
نه تنها می توان از رنگ، عطر و طعم این ادویه در غذا ها و دسرها بهره برد بلکه خواص بی نظیر آن نیز در داروسازی و تهیه مواد آرایشی کاربرد دارد.

تشخیص انواع زعفران با کیفیت

• ظاهر: با کیفیت ترین نوع زعفران دارای رنگ قرمز یک دست با کلاله های بلند قطور با سر قلم پهن و بدون وجود شکستگی است.
• عطر: زعفران با کیفیت دارای عطر منحصر به فرد و شیرینی است.
• طعم: برخلاف عطر شیرین زعفران طعم شیرین در زعفران به معنای رخ دادن تقلب و وجود قند به منظور افزایش وزن آن است.
• قیمت: زعفران ادویه ای بسیار با ارزش است بنابراین به قیمت ارزان فروخته نمی شود. در نتیجه عرضه زعفران با قیمت های غیرمنطقی به معنای غیر اصل بودن محصول است. البته قیمت بالای زعفران نیز نمب تواند مرغوب بودن آن را تضمین کند.

برای مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت روز زعفران با تیم زعفران ایجان در تماس باشید
۰۹۱۲۲۳۸۶۱۷۱

انواع زعفران بر چه اساس دسته بندی می شود؟

دسته بندی انواع زعفران در جهان

انواع زعفرانی که در بازار به فروش می رسد از دو جنبه مورد ارزیابی قرار گرفته و تقسیم بندی می شود . یکی از جنبه کمی که زعفران را از لحاظ کمیت و مقدار مورد بررسی قرار می دهد. به طوریکه انواع زعفران در بسته بندی های گرمی یا مثقالی به فروش می رسد.
و جنبه دیگر از لحاظ شکل و کیفیت زعفران موجود در بسته بندی می باشد.

  • دسته بندی انواع زعفران از نظر کیفی

از لحاظ کیفی و فرم زعفران خشک، این محصول به چند نوع تقسیم می شود که شامل : زعفران دسته یا دختر پیچ، زعفران سر گل، زعفران نگین، زعفران سوپر نگین و زعفران پوشال است .
هر کشوری بسته به سلیقه مردم نوعی از زعفران را می پسندد. مثلا چینی ها بیشتر به دنبال زعفران سوپر نگین هستند. آلمان به دلیل خواص دارویی زعفران دسته یا دختر پیچ بیشتر به دنبال وارد کردن این نوع زعفران است.
در هر کشور معیار دسته بندی زعفران فرق می کند مثلا در اسپانیا بیشتر زعفران را بر اساس منطقه کشت و در درجه دوم از لحاظ طول و ضخامت کلاله و خامه درجه بندی می کنند. در انگلستان بیشتر زعفران را براساس سطح کیفی آن و بسته به میزان مطلوبیت طعم و رنگ دهی درجه بندی می کنند.
انواع زعفران ایرانی براساس میزان کلاله یا خامه و ریشه رشته های آن به نام های مختلفی شناخته می شوند. نمی توان گفت کدام یک از انواع زعفران بهتر از دیگری است چراکه هرکدام از آنها مزیت خاصی دارد که با دیگری متفاوت است و شما باید پس از شناخت هریک از انواع زعفران بنا به نیاز خود نوع زعفران مورد نیاز خود را انتخاب کنید.
درادامه به بررسی و توضیح هر یک از انواع زعفران می پردازیم.

زعفران نگین

زعفران در بسته بندی خاتم

زعفران نگین در واقع اعلا ترین و همچنین گران ترین نوع زعفران است.
زعفران نگین همان قسمت قرمز رنگ زعفران یا کلاله آن است و فاقد قسمت خامه می باشد. از لحاظ عطر و مطلوبیت رنگ دهی این نوع زعفران فوق العاده می باشد.
این نوع زعفران شکیل ترین نوع از انواع زعفران بوده و هرچه رشته های آن درشت تر باشد گران تر شده و به سوپر نگین تغییر اسم می دهد. در واقع زعفران سوپر نگین بیشتر قسمت شیپوری شکل کلاله است.
با کیفیت ترین زعفران سوپر نگین را از ایجان زعفران بخواهید.
در دنیا و برای صادرات بیشتر زعفران نگین و سوپر نگین مد نظر است.
زعفران نگین خود دارای درجه بندی هایی است.
نگین درجه ۱ زعفرانی است که همان سوپر نگین گفته می شود کلاله ها ضخیم هستند و البته حالتی صاف و بدون فر خوردگی دارند. چینی ها بیشتر به دنبال زعفران سوپر نگین هستند.

زعفران نگین صادراتی
زعفران سوپر نگین خود نیز انواع مختلفی دارد جمله:
• زعفران سوپرنگین درجه یک
• زعفران سوپر نگین اتویی
نگین درجه ۲ زعفرانی است که کلاله ها یک دست نیستند و ممکن است ریز و درشت باشند . اما همچنان کلاله ها حالت صاف و بدون فر خوردگی را دارند.
در نگین درجه ۳ کلاله های زعفران حالت شکسته داشته و کوچک و بزرگ هستند و کمی حالت فر خوردگی دارند.
تولید زعفران نگین درجه یک مشکل بوده و هر کشاورزی امکان کشت آ را ندارد. کشت زعفران سوپر نگین نیاز به دانش و آگاهی
از وضعیت کشاورزی دارد.
شرکت ایجان کلیه مراحل کاشت ، برداشت و خشک شدن را با کمک پرسنل ماهر و ماشین آلات پیشرفته با رعایت اصول بهداشتی و رعایت استانداردها انجام می دهد و سوپر نگین درجه یک و اصلی را به مشتریان عرضه می کند.

برای مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت روز زعفران با تیم زعفران ایجان در تماس باشید
۰۹۱۲۲۳۸۶۱۷۱

زعفران سرگل

زعفران نگین قائنات

نوع دیگری از انواع زعفران، سرگل است که عامه مردم نمی توانند آن را از زعفران نگین تشخیص دهند. در واقع زعفران سر گل برخلاف زعفران نگین دارای کلاله های ریزتر و باریک تری است. و کلاله ها دارای شکستگی بوده و اندکی فر خورده هستند.
زعفران سرگل در واقع معروف ترین و پرمصرف ترین نوع زعفران است و عامه ی مردم با شنیدن نام زعفران زعفران سرگل به یاد می آورند و از وجود انواع دیگر زعفران بی اطلاع اند.
این نوع زعفران با توجه به کیفیت عالی و قیمت مناسب به صرفه ترین نوع زعفران بوده و به همین دلیل مردم تمایل زیادی به خرید این زعفران دارند.
هر نوع زعفران مورد نظر شما با بهترین کیفیت در شرکت ما موجود است. اما تمرکز ما بر تهیه و توزیع زعفران نگین و زعفران سرگل است. بنابراین بهترین راه تهیه زعفران نگین و سرگل خرید از شرکت زعفران ایجان است.

برای مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت روز زعفران با تیم زعفران ایجان در تماس باشید
۰۹۱۲۲۳۸۶۱۷۱

زعفران پوشال

زعفران سوپر نگین

ممکن است هنگام جئاسازی کلاله قسمتی از خامه سفید رنگ رشته زعفران متصل به کلاله بافی بماند.
زعفران پوشال یک نوع از انواع زعفران است که علاوه برقسمت قرمز رنگ مقداری (2-3 میلیمتر) نیز ازقسمت سفید رنگ یا خامه نیز به همراه کلاله است و معمولا رشته های آن حالت فرخورده دارند.
برخی از مردم بیشتر این نوع زعفران را می پسندند چرا که هم قیمت پایین تری داشته و هم امکان تقلب به دلیل وجود ریشه در آن کمتر است و چون تقریبا کامل است می توان گفت خاصیت زعفران کامل را دارا می باشد.
زعفران پوشال نیز بسته به کیفیت آن به سه دسته ضعیف، معمولی و قلمدار تقسیم می شود. نوع ضعیف آن کلاله ها نازک و ضعیف هستند که این شاید به خاطر آبیاری کم یا بد موقع گیاه است و یا ممکن است به دلیل ریز بودن پیاز آن باشد.
زعفران پوشال معمولی کلاله های درشت تر و عطر بهتری دارد.
زعفران پوشال قلم دار رشته های قرمز آن ضخیم تر است و طول ریشه سفید آن کوتاه تر است و عطر مطلوبی دارد.
ایجان زعفران عرضه کننده انواع زعفران از حمله زعفران پوشال قلمدار با بالاترین کیفیت است.

برای مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت روز زعفران با تیم زعفران ایجان در تماس باشید
۰۹۱۲۲۳۸۶۱۷۱

دسته بندی انواع زعفران : زعفران دسته یا دختر پیچ یا رشته کامل

زعفران دسته یا دختر پیچ

در این نوع زعفران پایه ای ترین نوع زعفران است و دیگر زعفران ها ازپاک کردن این نوع زعفران بوجود می آیند، قسمت کلاله و خامه هردو موجود است و خامه ها جدا نشده اند.
در واقع این نوع زعفران، به صورت کامل است و چشم نوازترین و با خاصیت ترین نوع زعفران است. این نوع زعفران از قسمت سفید رنگ که همان ریشه زعفران است، قسمت زرد رنگ که خامه گفته می شود و بالاخره از قسمت قرمز رنگ که همان نگین است تشکیل شده است.
این مدل زعفران به صورت کامل از داخل گلبرگ در آورده شده و رشته ها کنار هم گذاشته شده و خشک می شود، در نهایت با یک نخ بسته می شود تا به صورت دسته باقی بماند.
یکی از مزایایی که خرید زعفران به صورت کامل دارد، بهره بردن از تمام خواص زعفران است بسیاری از مردم تصور می کنند فقط قسمت قرمز رنگ زعفران حاوی مواد مفید و ارزش غذایی است در حالیکه در دارا بودن عناصر مفید قسمت سفید رنگ نیز کمتر از قسمت قرمز رنگ نیست.
مزیت دیگر خرید زعفران دختر پیچ یا دسته، کم شدن امکان تقلب در آن است
در زعفران نگین دلالان بسیاری از اوقات برای کسب سود بیشتر اقدام به رنگ کردن قسمت سفید رنگ می کنند و نه تنها موجبات بیماری را به خاطر مصرف رنگ های شیمیایی در زعفران تقلبی ، برای مصرف کنندگان فراهم می کنند بلکه طعم و عطر مورد انتظار را نیز به مصرف کننده نمی رسانند. در زعفران دسته به دلیل وجود ریشه امکان تقلب تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.
همچنین قیمت این نوع زعفران نسبت به سایر انواع آن ارزان تر است و این نیز یک مزیت محسوب می شود.

برای مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت روز زعفران با تیم زعفران ایجان در تماس باشید
۰۹۱۲۲۳۸۶۱۷۱

ریشه یا خامه زعفران

زعفران پوشال

براساس تحقیقات مشخص شده است که ریشه زعفران نیز دارای خواص بسیار می باشد اما به دلیل نداشتن قدرت رنگدهی کمتر مورد توجه قرار می گیرد.
ریشه زعفران نیز مانند دیگر محصولات زعفران در شرکت ایجان با بالاترین کیفیت موجود و قابل سفارش است.

برای مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت روز زعفران با تیم زعفران ایجان در تماس باشید
۰۹۱۲۲۳۸۶۱۷۱

لینک های خرید فوری
• خرید زعفران یک مثقالی
• زرشک پفکی
• خرید زعفران فله

دسته بندی انواع زعفران

دسته بندی انواع زعفران

دسته بندی انواع زعفران

دسته بندی انواع زعفران

دسته بندی انواع زعفران

دسته بندی انواع زعفران

دسته بندی انواع زعفران

دیدگاهتان را بنویسید